افتتاح طرح های تولیدی و پروژه ای عمرای در دهه تولید و تجارت با حضور معاون برنامه ریزی صنایع کوچک و شهرک های صنعتی استان


معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در مراسم بهره برداری از سه طرح تولیدی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز گفت: از این طرح‌های زیرساختی تعدادی طرح با اعتبار ۶۳ میلیارد تومان مربوط به استان فارس است.

در این مراسم امروز سه طرح تولیدی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز با سرمایه گذاری ۹۵۰میلیارد ریال و اشتغال ۸۰ نفر به بهره برداری رسید.

این طرح‌ها شامل واحد دانش بنیان سازنده در‌های کوره‌های ذوب فلزات، واحد تولید ظروف پلاستیکی و واحد تولید جعبه کارتن و شانه تخم مرغ است که امروز به بهره برداری رسیدند.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین از برنامه‌ریزی برای احداث هزار واحد کارگاهی در سطح شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور در امسال خبر داد و گفت: اولویت واگذاری این کارگاه‌ها که عملیات اجرایی برخی از آن‌ها نیز آغاز شده واگذاری به شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد بود.

رضا غلامی اوریمی در آیین افتتاح سه واحد تولیدی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز گفت: امسال درسطح شهرک‌های صنعتی کشور مشوق‌های مناسبی برای شرکت‌های دانش بنیان اختصاص داده ایم که امیدواریم شرکت‌های دانش بنیان بتوانند با استفاده از زیرساخت‌های موجود در شهرک‌های صنعتی به تولید تجاری و انبوه برسند.

او از برنامه احیا و راه اندازی مجدد ۱۹۹۰ واحد صنعتی راکد در شهرک‌های صنعتی کشور خبر داد و گفت: برای این منظور واحد‌های بهره‌بردار غیرفعال پایش شدند که در سال گذشته نیز افزون بر دو هزار واحد با اشتغال ۳۶ هزار نفر به چرخه تولید بازگشتند.

غلامی اجرای طرح افزایش ظرفیت تولید را از دیگر برنامه‌های امسال این سازمان بیان کرد و گفت: در سطح کشور افزایش ظرفیت ۳۳۰۰واحد که زیرظرفیت ۵۰ درصد فعالیت می‌کنند در برنامه قرارگرفته که سهم شرکت شهرک‌های صنعتی فارس ۱۶۰واحد تولیدی است.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین از اهتمام به منظور تعیین تکلیف و فسخ اراضی راکد در کشور خبر داد و گفت: امسال آزاد سازی ۵۰۰ هکتار از زمین‌های راکد شهرک‌های صنعتی در برنامه قراردارد.

او به شفاف سازی در واگذاری اراضی شهرک‌های صنعتی در سطح کشور اشاره و گفت: در این زمینه واگذاری زمین به صورت الکترونیکی در حال انجام است و متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه الکترونیکی این سازمان نسبت به انتخاب اراضی اقدام کنند.

غلامی گفت: برنامه واگذاری در شهرک‌های صنعتی بر اساس اولویت‌های طرح آمایش سرزمینی تدوین شده است.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین گفت: ۸۹۴ شهرک و ناحیه صنعتی بهره بردار در کشور وجود دارد که از این تعداد ۶۳ شهرک و ناحیه صنعتی مربوط به استان فارس است و این استان ۷درصد از شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است.

او همچنین در سفر خود استان فارس از طرح‌های عمرانی و زیرساختی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز بازدید کرد.

غلامی در این بازدید گفت: در دهه تولید و تجارت امسال تعداد ۱۸۴ پروژه زیرساختی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور با اعتبار ۱۰۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد، از این تعداد پروژه‌های به با اعتبار ۶۳ میلیارد تومان مربوط به استان فارس است.

او گفت: طرح استحصال پساب درتصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی بزرگ شیراز اجرایی می‌شود، با برنامه ریزی انجام شده، افزایش ظرفیت بازچرخانی آب در شهرک‌های صنعتی ایران، امسال از ۳۵ هزار لیتر بر ثانیه در سال گذشته به ۵۰ هزار لیتر در ثانیه امسال افزایش خواهد یافت.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین در بازدید از طرح توسعه برق رسانی به شهرک صنعتی بزرگ شیراز نیز گفت: پارسال معادل ۸۵۰ مگاوات برق در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور تامین شد که امسال توسعه۹۳۰ مگاواتی در برنامه قرار دارد.

غلامی گفت: برنامه ریزی جامعی نیز برای تامین کسری برق شهرک‌ها و نواحی صنعتی از طریق حمایت از ایجاد و راه اندازی مولد‌های مقیاس کوچک انجام شده است و برای دستیابی به این هدف، واگذاری زمین رایگان به مساحت دو هزار متر مربع برای ایجاد هر نیروگاهی صورت گرفته است.

او، حمایت از ایجاد شهرک‌های انرژی خورشیدی را از دیگر برنامه‌های سازمان برای تامین کسری برق شهرک‌های صنعتی بیان کرد و گفت: مقرر شده در هر استان یک شهر ک انرژی خورشیدی احداث شود.